Informācija vecākiem

Vides risinājumu institūts sniedz iespēju jauniešiem no 10 gadus vecuma piedalīties īstā pētniecības procesā – zālāju izpētes kampaņā “Dzīvā augsne”.

Kampaņā veicamās aktivitātes ir izstrādātas tā, lai dalībnieki tās varētu veikt patstāvīgi. Kampaņā piemērota jauniešiem no 10 gadu vecuma.

Kampaņas mērķis:

- Iegūt datus par augsnes bioloģiskās aktivitātes atšķirībām Latvijas zālājos, kas pētniekiem sniegs zināšanas, kā sekmīgāk nodrošināt zālāju saglabāšanu un skaidrot arī citiem to nozīmīgumu.

- Izglītot par augsnes un tajā dzīvojošo organismu nozīmi augsnes auglības un veselīguma uzturēšanā.

- Raisīt izpratni, ka augsne ir nozīmīgs un dzīvības pilns “neredzamais” resurss.

Kapaņas dzīvā augsne izpētes aktivitātes dalībnieki galvenokārt veiks zālājos - pļavā, mauriņā vai ganībās.

Aktivitātes, kuras būs jāveic jaunajiem pētniekiem:

 • Jāiepazīstas ar pētnieka rokasgrāmatu, kurā apkopota informācija par visām veicamajām aktivitātēm.
 • Jāatrod divu veidu zālāji (zālāju izvēles varianti: pļava, ganības, mauriņš), kuros veikt pētniecības aktivitātes.
 • Izmantojot viedtālruni, jānosaka abu zālāju atrašanās vietas koordinātas.
 • Vasaras sākumā katrā no diviem zālājiem jāierok 4 tējas maisiņi, saskaņā ar Augsnes pētnieka rokasgrāmatā un video pamācībās sniegto informāciju.
 • Jānosaka izvēlētā zālāja augsnes struktūra, izmantojot mūsu norādītu pētniecības metodi.
 • Septembra sākumā jāizrok visi tējas maisiņi un jānovērtē cik ļoti ir sadalījies to sastāvs.
 • Iegūtie dati jāievada tiešsaistes anketā.

Mēs nodrošināsim visu nepieciešamo informāciju un materiālus šī darba veikšanai, piemēram, pētnieka rokasgrāmatu, kurā aprakstīts kā jāveic visas darbības.

Kās jāzina vecākiem?

 • Kampaņas “Dzīvā augsne” rīkotājiem (nodibinājumus Vides risinājumu institūts”) kampaņas laikā būs pieejama informācija par dalībnieku vārdu, uzvārdu un vecumu.  

* Pirms apstiprināt sava bērna dalību kampaņā “Dzīvā augsne” lūdzam iepazīties ar Vides risinājumu institūta sniegto personas datu apstrādes informāciju. Vides risinājumu institūts kā datu pārzinis šiem jautājumiem velta vislielāko vērību. Vides risinājumu institūta Kampaņas “Dzīvā augsne” ietvaros personas dati tiek apstrādāti tikai un vienīgi kampaņas īstenošanas mērķim. Lai nodrošinātu dalību kampaņā, tiek apstrādāti pamatdati, piemēram, vārds, uzvārds, vecums u.c. Datu apstrādes mērķis ir īstenot kampaņas “Dzīvā augsne” izpildi. Kampaņai noslēdzoties personas datu informācija par visiem kampaņā iesaistītajiem dalībniekiem – bērniem tiks dzēsta no Vides risinājumu institūta datu uzkrāšanas vietnēm.

 • Kampaņas laikā komunikācijai ar dalībniekiem izmantosim saziņas platformu Whatsapp. To pārvaldīs Kampaņas “Dzīvā augsne” koordinatore Signe Laizāne.
 • Kampaņas “Dzīvā augsne” dalībnieki īstenos aktivitātes ne tikai mājās, bet arī ārā (pļavā, mauriņā vai ganībās). Pirms dalības apstiprinājuma aicinām apsvērt visus drošības riskus
 1. piesardzību no ērcēm;
 2. piesardzību no ganību dzīvniekiem;
 3. ceļa satiksmes drošības noteikumu ievērošanu;
 4. citiem neparedzētiem apstākļiem, kas var būt aktuāli bērnam dodies ārpus mājās.

Vairāk par kampaņu “Dzīvā augsne” lasi šeit.

Jautājumu gadījumā sazināties ar kampaņas “Dzīvā augsne” koordinatori:

Signe Laizāne

+371 25468682

signe.laizane@vri.lv

 

Kampaņu organizē Vides risinājumu institūta un Latvijas Universitātes pētnieki sadarbībā ar Vides izglītības fonda Ekoskolu programmu un biedrību “Latvijas Mazpulki”.

Kampaņu “Dzīvā augsne” norisinās projekta “Zālāju atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana” LIFE16 NAT/LV/000262 (GrassLIFE) ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta ES LIFE+ programma, Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācija, kā arī līdzfinansē projekta partneri.

Vairāk par projektu GrassLIFE šeit.