Jaunumi

Festivāls 2Annas piedāvā latviešu īsfilmu izlasi “Dabiski”

12.04.2021
 

 

Vācbaltiešu zoologs un biologs Jakobs fon Ikskils savā grāmatā "Dzīvnieku apkārtējā vide un iekšējā vide" apraksta “Umwelt” – katrai būtnei piemītošu uztveres lauku, kas definē tās “dabisko” vidi. Lai arī tehnoloģiju attīstības gaitā cilvēki savu eksistenci uzlūko aizvien nošķirtāk no citiem Zemes procesiem, pēdējo gadu kataklizmas ir pierādījušas, ka “daba”, no kuras tik vieglprātīgi esam sevi izslēguši savā antropocentriskajā augstprātībā, nav kluss un pakļāvīgs fons. Arī mēs, kā jebkura cita suga uz šīs pasaules, esam daļa no savvaļas brutālajiem procesiem – dabai, atšķirībā no cilvēka apzinātības, iznīcība ir tikai kārtējā cikla sastāvdaļa.

Programma piedāvā dažādas attieksmes pret to, kas ir dabisks – “Dievam tīkams” redzamā vardarbība zināmā mērā ir vieglāk panesama par “Rīgas kaķos” redzamo šķietami pieradināto dzīvi, kurā mūsu pašu sugas konflikti ir fona skaņa, kuru vēlēšanās gadījumā var ignorēt vai izslēgt. Armanda Zača “Sistēmas” sakārtotība šķiet baisāka par Katrīnas Neiburgas “Mazsālīti garie gurķi” redzamajiem dubļiem un savvaļu.

Šīs izlases mērķis ir gan mierināt, gan aktivizēt, noņemot terminam “daba” pastorālās rozā brilles un piedāvājot piekāpties no varas pozīcijas, kuru sniedz apziņa, ka esam dabas saimnieki vai tās iznīcinātāji. Mēs esam daba, darām dzīvnieku lietas un piedzīvosim dabisku iznākumu – šajā apziņā var atrast mieru.

Programmas kurators: Žulijens Nuhums Kulibali

Programma tapusi sadarbībā ar Vides risinājumu institūta (VRI) topošo laikmetīgās mākslas izstādi “Lauka pētījumi”

“Lauka pētījumi” ir mākslas, zinātnes un ekoloģijas izstāde, kuras ietvaros dažādu disciplīnu mākslinieki, pētnieki un zinātnieki pievēršas jautājumiem par cilvēka attiecībām ar vidi. Sadarbībā ar Starptautisko īsfilmu festivālu 2ANNAS izstādē būs iekļauta latviešu kino režisora un publicista Žulijena Nuhuma Kulibali kurētā īsfilmu programma, kuras pirmizrāde notiks tiešsaistē Festivāla norises laikā. Izstādi organizē Vides risinājumu institūts sadarbība ar Latvijas Dabas fondu un tā norisināsies šī gada vasarā Cēsīs.

Starpdisciplināro mākslas, zinātnes un ekoloģijas izstādi “Lauka pētījumi” organizē Vides risinājumu institūts projekta “Klimata atbildīga lauksaimniecība Latvijā” (LIFE CRAFT) Nr. LIFE16 CCM/LV/000083 ietvaros. Projektu finansē: ES LIFE programma, LR Valsts reģionālās attīstības aģentūra un projekta partneri - Latvijas Dabas fonds, Vides risinājumu institūts, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs un Čehijas Zinātnes un sabiedrības centrs. Izstādi finansiāli atbalsta Cēsu novada pašvaldība.

Atpakaļ